گالري عکس
جديدترين مطالب سايت
پرنده‌ای عجیب و منحصربفرد در آلمان (+عکس)
توقیف اتومبیل مزاحمین نوامیس (+عکس)
هنر نمایی های شگفت انگیز با گچ بر روی دیوار+تصاویر!
رستورانی زیبا در آبهای اقیانوس+تصاویر
پلی عجیب با شیبی باور نکردنی!+عکس
تصاویر جالب و دیدنی از سفر به ماه
نوه کوچولوی رهبر انقلاب در نماز عید فطر+عکس
سلفی هنرمندان؛ احسان علیخانی با احسان خواجه امیری
عکسهای خفن نرگس محمدی در سال 94
میدان تجریش 114 سال پیش+عکس
مردهای جذاب سال2015+تصاویر
غیرعادی ترین نقاط توریستی جهان+ تصاویر
خودرویی اعجاب انگیز از بنز+تصاویر
بازدید از نمایشگاهی که جعل شد!
بزرگترین هتل جهان در جوار مسجدالحرام
تصاویر هنری را از درون لباس زنان ببینید
ترکیب عکس
شبنم قلی خانی کنار دریا+عکس
نبرد مارمولکهای بزرگ+تصویر
تصاویری از گلهای عجیب و غریب و زیبا
تصاویری از دره های عمیق و شگفت انگیز جهان
طراحی های زیبا برای درب ورودی ساختمان
دیدار آنجلینا جولی با اردوغان+تصویر
تمرین تیم ملی والیبال ایران و آمریکا
عکس زیبای كامبيز ديزباز در كنار دختر نازش!
بهترین عطرهای مردانه مناسب زمستان
این زن ها، مردانشان را خل می کنند!
پرنده‌ای عجیب و منحصربفرد در آلمان (+عکس)
۱۰ حیوان باهوش دنیا را بشناسید!
قبل از تمرین چه بخوریم؟
بخش مسکن از چه زمان وارد رونق می‌‌شود؟
بی‌پولی سریال معمای شاه را تعطیل کرد
شهاب حسینی از جشنواره فجر استعفا داد
پیامک های عاشقانه جدید (دی ماه 94)
تصادف رانندگی باعث نصف شدن MVM شد! (+عکس)
علت ها و راهکارهای بی میلی جنسی
دانستنی های جالب و خواندنی
مغز انسان هم هک می شود!
پژوی کلاسیک قدیمی در ایران (+عکس)
توقیف اتومبیل مزاحمین نوامیس (+عکس)
خواب راحت و دیدنی این مرد تنها روی یک طناب! + عکس
یک میوه عالی + خواص درمانی میوه خرمالو
عکس زیبای دختر کوچولوی علی کریمی + عکس
معرفی بهترین ریمل ها از نظر مصرف کنندگان
عطرهای دهۀ 90 میلادی هنوز زنده اند
مهراوه شریفی نیا تماشاچی ویژه بازی بارسلونا و سویا+ عکس
وزیر بهداشت در صف پلکان+عکس
دانشمند سه گوش استرالیایی!+ تصاویر
دستخط رهبر انقلاب در مورد تدفین شهدای غواص
کارت عروسی و گوسفندان بخت برگشته!
دیدنی و شنیدنی ها
وبگردی در اینترنت
رواج موذی ترين طلاق (طلاق عاطفی )در يزد !

 

رواج موذی ترين طلاق (طلاق عاطفی )در يزد !

حدود نيمی از آمار طلاق رسمی بين زوج‌های جوان، در چهار سال ابتدای تشکيل خانواده رخ می‌دهد چرا که زمينه طلاق رسمی، طلاق عاطفی است و اين نوع طلاق به شكل گيری طلاق رسمی کمک می‌کند.

 
 
عصر ایران:زندگی مشترک در یک خانه، زیر یک سقف مشترک، اما دور از هم و بدون هم، طلاق عاطفی است که در هیچ کجا به ثبت نمی‌رسد و نمود عینی ندارد اما مهمترین نوع طلاق محسوب می‌شود. در طلاق عاطفی، زن و شوهر عواطف خود را از یکدیگر دریغ می‌كنند و روی از هم بر می‌تابند، چرا که اعتمادشان به یکدیگر و جذابیتشان برای هم كاهش یافته است.

طلاق عاطفی در یزد رو به افزایش است

"مریم عبدالحسین زاده"، مدیركل دفتر بانوان و خانواده استانداری یزد در توضیح داد: متاسفانه طلاق عاطفی در یزد رو به افزایش است.

وی با بیان این‌كه هیچ آمار رسمی در زمینه طلاق عاطفی نمی‌توان ارایه داد، اظهار کرد: وقتی مشاهده می‌کنیم آمار طلاق رسمی در جامعه افزایش یافته است و برخی علایم طلاق عاطفی نیز بسیار است متاسفانه به این نتیجه می‌رسیم كه آمار طلاق عاطفی رو به افزایش می‌رود؛ روابط فرا زناشویی و روابط خارج از مدار خانواده بین زن و مرد می‌تواند مهمترین علت طلاق عاطفی محسوب شود.

عبدالحسین زاده افزود: حدود نیمی از آمار طلاق رسمی بین زوج‌های جوان، در چهار سال ابتدای تشکیل خانواده رخ می‌دهد چرا که زمینه طلاق رسمی، طلاق عاطفی است و این نوع طلاق به شكل گیری طلاق رسمی کمک می‌کند.

وی بیان كرد: در طلاق عاطفی، زن و مرد زیر یک سقف زندگی می‌کنند ولی رابطه دوستانه‌ای با هم ندارند و با هم در کشمکش و تضاد هستند؛ مهمترین علت این نوع طلاق، نبود مهارت‌های همسرداری است چرا که دختران و پسران جوان این مهارت‌ها را کسب نکردند و در مجموع مهارت‌های ارتباطی شان همچون گذشت نسبت به یكدیگر و كوتاه آمدن از بعضی مواضع خود ضعیف است.

عبدالحسین زاده، کاهش روابط خانوادگی و فامیلی یا نداشتن مهارت‌های زندگی بین فامیل‌ها یکی دیگر از علل طلاق عاطفی دانست و اضافه کرد: به عنوان مثال خانواده مرد با زن رابطه خوبی ندارد و با گذشت زمان روابط بین خانواده‌های طرفین سرد می‌شود كه این مساله به پدید آمدن طلاق عاطفی كمك می‌كند.

وی با اشاره به تفاوت‌های فرهنگی به عنوان علت دیگر طلاق عاطفی، گفت: ازدواج‌های احساسی و هیجانی در جامعه كنونی افزایش یافته است که منجر به طلاق عاطفی می‌شود؛ به طوری كه پسر با مشاهده یك موضوع مورد علاقه در دختر با او ازدواج کرده و به هیچ مساله دیگری توجه نکرده است؛ به طور کلی تفاوت‌های فرهنگی، تحصیلی و خانوادگی باعث فاصله گرفتن آنها از یکدیگر و سرد شدن روابط خانوادگی و در نهایت طلاق عاطفی می‌شود.

مشاور استاندار یزد گفت: کمرنگ شدن ایمان و اعتقادات مذهبی نیز چاشنی طلاق عاطفی شده است، به طوری که افراد روابط خارج از محدوده خانواده دارند و در نتیجه آمار طلاق افزایش یافته و زمینه بروز آسیب‌های دیگر را فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: نهادهای دولتی در این خصوص تنها می‌توانند آموزش بدهند و آموزش مهارت‌های همسرداری، ارتباطی، مهارت‌های پیش ازدواج و حین ازدواج را افزایش بدهند تا افراد با انتخاب صحیح ازدواج کنند؛ برگزاری دوره‌های آموزشی در این زمینه بسیار تاثیرگذار است.

عبدالحسین زاده تاكید كرد: خانواده‌ها باید فرزندانشان را با اعتقادات دینی تربیت کنند؛ این امر وظیفه مسوولان و دولت نیست و دقیقا وظیفه مادر است که فرزندان را با تربیت دینی پرورش دهد.

کمرنگ شدن ارتباطات خانوادگی در جامعه


وی با اشاره به این‌كه صله رحم و ارتباطات خانوادگی در جامعه ما کمرنگ شده است، افزود: استفاده از مشاوره خانوادگی بین زوجین اهمیتی ندارد؛ زمانی كه زوجین با مشکلی برخورد کردند باید راه حل را پیدا کنند نه این‌که روابط بین خود را سرد کنند. همه افراد اختلاف سلیقه دارند و باید از تجربه بزركترهای فامیل یا ریش سفیدها استفاده كنند و چنانچه به معتمدین خانواده دسترسی نداشته باشند از راهنمایی مشاور خانواده بهره ببرند؛ آنان باید به دنبال راه حل مشکل باشند نه اینکه مشکل را بزرگ کنند.

عبدالحسین زاده بیان كرد: در بسیاری از موارد نشان داده شده است که آموزش یا مشاوره صحیح و بکار گرفتن آن می‌تواند چهره زندگی را تغییر دهد؛ یکی از علل افزایش طلاق عاطفی، کمتر رجوع کردن به مشاور و کارشناس است؛ در نتیجه این امر شاهد هستیم كه طلاق عاطفی رو به افزایش می‌رود.

وی خاطرنشان كرد: آموزش حقوق و وظایف زوجین نسبت به هم را می توان از نهادهای آموزشی انتظار داشت؛ از طریق آموزش می‌توانیم شاهد تحکیم بنیان خانواده‌ها باشیم.

تاثیر طلاق عاطفی، بیش از طلاق قانونی


"فاطمه محمدی"، یک مشاور خانواده در یزد معتقد است: طلاق عاطفی بیش از طلاق قانونی بر فرزندان تاثیرگذار است، به طوری كه ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از طلاق عاطفی ایجاد می‌شود.

وی توضیح داد: در طلاق عاطفی زوجین هیچ گونه حس، نشاط و درک متقابلی ندارند و در واقع با به صورت  اجباری، زیر یک سقف زندگی می‌کنند.

محمدی ادامه داد: ممکن است خانمی به دلیل فشار اقتصادی و اینکه شغل و درآمدی ندارد مجبور باشد با همسرش زندگی کند و یا این‌كه در صورت جداشدن ممكن است فرزندش را از او بگیرند و یا فرزندش آسیب می‌بیند بنابراین به دلیل فرهنگ جامعه یا حتی فشار خانواده نمی تواند طلاق بگیرد؛ در چنین خانواده‌ای، زوجین مجبورند بدون این‌که تفاهمی داشته باشند زیر یک سقف زندگی کنند.

وی تصریح کرد: اختلافات بین زوجین به‌تدریج باعث دوری و سرخوردگی آنها شده و طلاق عاطفی پیش می‌آید و در بسیاری از موارد طلاق عاطفی منجر به طلاق قانونی می‌شود.

محمدی گفت: در طلاق عاطفی به دلیل تفاوتهای شخصیتی، نداشتن مهارت‌های ارتباطی و نبود مهارت گفت‌وگو، زوجین بلد نیستند مشکلاتشان را حل کنند و سوء تفاهم‌ها سبب می شود زوجین از یکدیگر فاصله بگیرند.

وی با اشاره به دلایل ایجاد طلاق عاطفی، عنوان كرد: گاهی اساس ازدواج مشکل دار است به طوری که برخی برای فرار از تنهایی، نیاز جنسی و یا تحت تاثیر جامعه و خانواده در سنین پایین ازدواج می‌کنند و پس از آن متوجه مشکلات می‌شوند.

محمدی افزود: برای جلوگیری از پدیده طلاق عاطفی بهتر است افراد پس از رسیدن به بلوغ جسمی، عاطفی و روانی ازدواج کنند؛ از سوی دیگر آداب و رسوم جامعه و یا بیماری‌های روحی و جسمی باعث شکل گیری ازدواج‌های اجباری می شود.

وی با اشاره به این‌که طلاق عاطفی از آسیب‌های پنهان محسوب می‌شود، عنوان کرد: اجتماع متوجه این پدیده نمی‌شود؛ به عبارتی دیگر اجتماع عوامل سطحی را حل می‌کند چرا که این آسیب سطح پوشیده‌ای دارد و از آنجایی که حل نمی‌شود به قوت خود باقی می‌ماند و راهکاری برای رفع آن ارایه نمی‌شود.

این مشاور خانواده تصریح كرد: علت بسیاری از آسیب‌های اجتماعی، طلاق عاطفی است؛ به عبارتی پرخاشگری فرزندان، بزهكاری، مشکلات تحصیلی، فرار از خانواده و ناسازگای‌ها به علت طلاق عاطفی والدین است؛ والدینی که با هم ارتباطی ندارند، صمیمت و محبتی در کارشان نیست و به طور كلی طلاق عاطفی تاثیراتی به مراتب بیشتر از طلاق قانونی بر فرزندان می‌گذارد.

وی، آموزش‌های پیش از ازدواج به خصوص برای جوانان در سنین ازدواج، اطلاع رسانی خانواده‌ها از طریق رسانه و مراکز مرتبط را از جمله راهکارهای حل این آسیب اجتماعی پنهان عنوان کرد و افزود: رسانه‌ها باید موضوعاتی مانند نحوه برقراری ارتباط بین زوجین، آموزش مهارت‌های زندگی، مهارت گفت‌وگو و داشتن گفت‌وگوی مناسب در جهت حل مشکلات، و مهارت نه گفتن را در جامعه جا بیندازند و این مساله باید برای همه ارگان‌ها و نهادها اهمیت داشته باشد.

اینترنت، موبایل و ماهواره از عوامل افزایش طلاق عاطفی

مهری دهقان، یک مدرس دانشگاه در یزد گفت: از آنجایی كه امروزه محرک‌های فیزیكی همچون اینترنت، موبایل و ماهواره افزایش یافته است، می‌تواند دلیلی برای افزایش طلاق عاطفی در سال‌های اخیر بین زوجین باشد.

وی اظهار کرد: تا زمانی که یک بررسی میدانی از زوجین نداشته باشیم نمی‌توانیم اطلاعات کاملی از طلاق عاطفی ارایه دهیم.

دهقان درباره علل افزایش طلاق عاطفی در سال‌های اخیر بین زوجین، گفت: شاید به دلیل این‌که در گذشته محرک‌های فیزیکی همچون اینترنت، موبایل و ماهواره کمتر بود و زوجین بیشتر وقتشان را کنار هم می‌گذراندند و ارتباطات اجتماعی خانواده محدود به داخل خانه بود، در نهایت وابستگی زوج به همسرش نیز بیشتر بود.

این مشاور خانواده افزود: امروز با توجه به این‌که زنان مدت زمان بیشتری را بیرون از منزل می‌گذرانند و ارتباطات زوجین در بیرون از منزل افزایش یافته است، زن و مرد خلاءهای عاطفی‌شان را بیشتر در خارج از منزل پر می‌كنند. همچنین رسانه‌های فرهنگی بخشی از وقت فرد را پر می‌کنند؛  امروزه مشارکت اجتماعی افراد با شرکت در باشگاه‌ها و کلاس‌های مختلف نیز  افزایش یافته است؛ همه این عوامل می‌تواند از عوامل عمومی افزایش طلاق عاطفی در سالهای اخیر محسوب شود.

دهقان تصریح کرد: براساس مصاحبه حضوری اینجانب با زوجین، به نظر می‌رسد طلاق عاطفی مربوط به ارتباطات ضعیف بین زوجین است به طوری كه انتظاری که یکی از زوجین از روابط طرفین داشته زیر سوال می‌رود، به راحتی گزینه‌های جایگزینی پدید می‌آید و برای پر کردن خلاءهای عاطفی به سراغ گزینه‌های جایگزین می‌رود.

وی درباره میزان تاثیر مشکلات اقتصادی در بروز این پدیده، گفت: از آنجایی كه در گذشته نیز مشکلات اقتصادی در خانواده‌ها وجود داشته، نمی‌توان گفت مشکلات اقتصادی در بروز طلاق عاطفی تاثیرگذار است؛ امروز توقعات افراد افزایش یافته است، به عبارتی دیگر زمانی که طرفین یکدیگر را درک نکنند یا توقعات بیش از حد داشته باشند مشکلات اقتصادی نمود پیدا می‌كند.

دهقان ادامه داد: مصرف مواد یا ارتباطات غیراخلاقی خارج از چارچوب ازدواج، می‌تواند عامل طلاق عاطفی زوجین باشد؛ افراد با آزادی‌های بی حد و حصر و آزادی‌هایی که خودشان آزادی می‌نامند در حال پر کردن خلاهای عاطفی شان هستند.

این مدرس دانشگاه تصریح كرد: زمانی که زوجین به دلیل باورهای فرهنگی یا فشار خانواده یا حفظ آنچه خود آن را آبرو می‌نامند مجبورند کانون خانواده و فرزندانشان را از آسیب‌ها حفظ کنند و طلاق قانونی صورت نگیرد در نتیجه به جای حل کردن مشکل، از طریق ارتباط نداشتن و نادیده گرفتن یکدیگر کانون خانواده خود را حفظ می‌کنند.

این مدرس دانشگاه عنوان كرد: نهادهای دولتی در زمینه پیشگیری از طلاق عاطفی، نمی‌توانند كار خاصی انجام دهند چرا که در بسیاری از اوقات، افراد آن را بروز نمی‌دهند و زن و مرد برای حفظ ظاهر در میهمانی‌ها حاضر می‌شوند و یا با هم به خرید می‌روند، بنابراین هر یک از زوجین زندگی و روابط خودشان را دنبال كرده و تنها ظاهر را حفظ می‌کنند.

وی یادآور شد: نهادهای دولتی از طریق فرهنگ سازی، برگزاری کلاس‌های آموزشی، مشاوره خانواده و جلسات مشاوره گروهی، تبلیغات و توزیع بروشور می‌توانند این آسیب اجتماعی را برای مردم بیان کرده و راهکارهایی ارایه دهند.

سال‌های سوم و چهارم ازدواج، بیشترین زمان وقوع طلاق عاطفی

"حسینعلی دهقانی زاده"، کارشناس مسوول دفتر مشاوره اداره كل بهزیستی استان یزد معتقد است: طبق تحقیقات و مستندات، فرزندانی كه در فضای سرد طلاق‌های عاطفی پرورش می‌یابند، آسیب پذیری بیشتری نسبت به فرزندان حاصل از طلاق‌های رسمی دارند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه یزد - اظهار داشت: یکی از عوامل ضعف در مهارت های ارتباطی زوجین، صحیح اجرا نشدن مسایل عاطفی است؛ تنش‌ها و درگیری‌های زیاد نیز باعث خستگی عاطفی و در نتیجه طلاق عاطفی می‌شود.

دهقانی زاده، بی توجهی‌های عاطفی در بلندمدت، ازدواج‌های اجباری و یا با سطح شناخت پایین و مشکلات شخصیتی و روانی افراد را از دیگر عواملی دانست که منجر به طلاق عاطفی می‌شود.

این کارشناس مسوول، بیشترین زمان وقوع طلاق عاطفی را سال‌های سوم و چهارم ازدواج، عنوان و تصریح كرد: معمولا روزها و ماه‌های اول زندگی مشترک ماه عسل نامیده می‌شود و روابط مطلوب است؛ در مرحله بعد تنش‌هایی بین زوجین به وجود می‌آید؛ این افراد در صورتی که این تنش‌ها را با اعمال و رفتار صحیح حل کنند و این مرحله را با موفقیت بگذرانند،  ارتباط باثباتی بین آنها به وجود می‌آید؛ در غیر این صورت این تنش‌ها منجر به طلاق عاطفی می‌شود.

وی یادآور شد: ابراز عواطف یک مهارت خاص است که باید از طریق خانواده‌ها به فرزندان آموزش داده شود؛ بسیاری از افرادی که این مهارت را آموزش ندیده‌اند و یا در گذشته شکست های عاطفی را در خانواده تجربه کرده‌اند، نمی‌توانند عشق ورزی مطلوبی در زندگی مشترک داشته باشند.

این کارشناس ارشد مشاوره خانواده گفت: بهتر است زوجین تغییراتی در نگرش‌ خود نسبت به موارد عاطفی نشان دهند و با اهمیت دادن  و آگاهی از نیازهای عاطفی همسر خود و همچنین دادن هدیه در مناسبت‌ها، از همسر خود قدردانی كنند.

دهقانی‌زاده بیان كرد: نهادهایی مانند صدا و سیما و سازمان بهزیستی می‌توانند با ارایه فیلم و کلیپ و برگزاری دوره‌های آموزشی نقش اساسی در آگاهی و آموزش زوجین داشته باشند.

 

  موضوع مطلب: بهداشت و سلامت                      تعداد بازديد اين مطلب:  1290                               تاريخ ارسال:  دوشنبه 7 شهريور 1390
سلامت و بهداشت
رفع بوی بد دهان
کارت اعتباری و خطراتش
چهره واقعی همسرتان را ببینید
روزه داران+ليمو و عسل
چیپس ماده مخدر است
نكات مهم در مورد مسواك
راهنمای خرید شامپو
این نوع بینی را عمل نکنید
زوج های جوان
کاپشن جدید احمدی نژاد افتتاح شد
هفت اشتباه دختران مجرد
روشهای شادکردن خانمها
ده نکته مهم ازدواج
چه زوجهایی خوشبخت ترند؟
روشهای پیشگیری
رازهای صمیمیت بین همسران
آداب روز و شب ازدواج
دانستنی ها و داستانها
گران ترین پنت‌هاوس تهران
ثروتمندترین ایرانی دنیا
خشن ترین شهر جهان
گران ترین عکس جهان+تصویر
پردرآمدترین ورزشکار ایرانی
آرامگاه خواهر کورش کبیر
مهریه عجیب دختر تهرانی
داستان مانتوی تنگ و چسبان
آرایش و زیبایی
سلفی جذاب بازیگران سینما
تولد نوزاد فریز شده در شیراز
داشتن اندامی بی نظیر+نکته ها
خطرات سوراخ کردن بینی، لب و زبان
ماسک انار برای چین و چروک صورت
تاثیر هویج در زیبایی پوست !
استفاده از تصویر زن در تبلیغ کالا
رژیم غذایی پرکالری و پسر‌دار شدن
روانشناسی
تست ازدواج برای شما
10 نشانه مردان سوءاستفاده گر
تکنيک های ضد خجالت
روشهای جذب دیگران
نمره اعصاب شما چند است؟
با این افراد ازدواج نکنید
آموزش خواندن فكر دیگران
چگونه زندگی را ساده بگیریم؟